M State students recognized for accomplishments

Students on each of M State’s campuses were recognized this spring during the annual Student Recognition Awards ceremonies for their scholarly achievements, exemplary leadership and service to M State. Here’s a summary of the campus awards:

Detroit Lakes

Detroit Lake Student AwardsAcademic Excellence Awards
Accounting: Michele Webeck
Architectural Drafting and Design: Andrew Hanson
Business Entrepreneurship: Charles Jordan and Stormy Jacobson
Business Management, Marketing and Sales: John Reinke
Civil Engineering Technology: Matt Stenger
Early Childhood and Paraprofessional Education: Kerri Steinert
Liberal Arts and Sciences: Brittany Ginnaty
Marine Engine Technology: Anthony Gerasch
Nursing: Kristen Barksdale
Powersports Technology: Logan Brouse
Radiologic Technology: Rebecca Schulz

Student Life Awards
Behind the Scenes Award: Quentin Johnson
Outstanding Campus Pride: Zoie Zitzow
Outstanding Parent Student Award: Sara Frohman
Outstanding Professionalism: Vance Gray
Outstanding Student Leader: Andrew Hanson
Perseverance Award: Vanessa Collmann 

Fergus Falls

Fergus Fall Student Awards

Nearly three dozen students were honored in the Fergus Falls campus Student Recognition Awards ceremony.

Academic Excellence Awards
Business: Michael Mach
Biology: Alison Guzik
Chemistry: Jefri DeFries and Morgan Lider
Communication: Rachel Stearns
Equine: Faith Rude
Mathematics: Nathan Onstad and Xiaofen Huang
Physical Education: Christopher Tungseth and Isaiah Toedter
Sociology: Sarah Wolfe
Music: Sidney Imsande, Marisa Sappenfield and Titus Torkelson

Student Life Awards
Campus Community Service Award: Wellness Day Committee
Student Organization of the Year: ADN Nursing Organization
Outstanding Event of the Year: Lady Spartans Basketball
Campus Contribution Award: Christopher Tungseth
Behind the Scenes Award: Jasmine Rocholl
Spartan Spirit Award: Lewis Jackson
Student Leader of the Year: Nathan Onstad
Perseverance Award: Amy Makoons

Student Worker Awards
Music Department: Jasmine Rocholl
Student Development Services: Cassandra Zimmer
AV Tech Services: Aliyus Rudh and Lamour Damar
Dining Services: Curtis Edwards
Residence Assistance: Xiaofen Huang
Library Services: Andrew Shaw

Moorhead

Moorhead Student Awards

Among those honored during the Moorhead campus Student Recognition Awards ceremony were (left to right) Anime-zing representative Eric Dahleen, Joshua Hansen, Lori Mattison, Jeff Nelson, Malyun Ali and Austin Elizondo.

The Moorhead event also included recognition of a student organization, a faculty member and a member of the campus staff.

Outstanding Technical Program Student: Austin Elizondo
Outstanding Liberal Arts Student: Hussein Ibrahim
Perseverance Award: Malyun Ali
Academic Excellence Award: Patricia Kemmer
Student Organization of the year: Anime-zing
Student Leader of the Year: Joshua Hansen
Staff Member of the Semester: Lori Mattison
Instructor of the Semester: Jeff Nelson

Wadena

Program Academic Excellence Awards
Jenae Karvonen: Massage Therapy
Danielle Batsch: Massage Therapy
Cody Lake: Nursing
Sara Grieser: Nursing
English: Jessica Anderson

Perseverance Awards
Danielle Batsch
Jericka Corley
Sara Grieser
Krystal Carter
Krista Heldman

Student Leaders of the year
William “Mike” Gedde
Levi Beseman
Kayla Kaeter
Magaen Kveton

Posted in News on April 24, 2018 at 7:09 am